Wskaźnik liczebności pospolitych ptaków krajobrazu rolniczego | rok 2024
Wartości wskaźnika FBI można pobrać tu: FBI (xlsx).
Więcej informacji na temat wskaźnika znajdziesz w tym artykule.
Wskaźnik liczebności pospolitych ptaków krajobrazu rolniczego, znany jako Farmland Bird Index (FBI), jest obecnie jednym z oficjalnie stosowanych wskaźników stanu środowiska w krajach członkowskich Unii Europejskiej. FBI to zagregowany indeks stanu populacji 22 gatunków ptaków typowych dla siedlisk krajobrazu rolniczego. Jest on traktowany jako wskaźnik stanu "zdrowia" ekosystemów użytkowanych rolniczo, stanowiących ok. 60% powierzchni naszego kraju.
W skład polskiego koszyka gatunków, których indeksy liczebności składają się na FBI wchodzą obecnie: bocian biały, pustułka, czajka, rycyk, dudek, turkawka, skowronek, dzierlatka, świergotek łąkowy, pliszka żółta, dymówka, pokląskwa, kląskawka, cierniówka, gąsiorek, mazurek, szpak, makolągwa, kulczyk, potrzeszcz, trznadel i ortolan.
W latach 2000–2024 wykazano umiarkowany spadek wartości wskaźnika zmian liczebności ptaków krajobrazu rolniczego w skali kraju. Tempo spadku wynosiło około 1% na rok (21% w całym analizowanym okresie). Wartość wskaźnika w roku 2024 (0,7631) była jedną z niższych w ciągu ostatnich 5 lat. Umiarkowany spadek liczebności tej grupy ptaków obserwowany był zarówno w OSOP Natura 2000, jak i na pozostałych powierzchniach.
Na poniższych wykresach zaprezentowano zmiany wskaźnika liczebności pospolitych ptaków krajobrazu rolniczego Farmland Bird Index (FBI, 22 gatunki) w latach 2000–2024 na obszarze całego kraju (lewy wykres) oraz w podziale na powierzchnie leżące w OSOP Natura 2000 (środkowy wykres) i poza nimi (prawy wykres). Skala osi Y na każdym wykresie ma inny zakres. Linią zaznaczono trend dopasowany za pomocą funkcji loess.
W całym okresie badań (od 2000 r.) odnotowano umiarkowany spadek zarówno w OSOP Natura 2000 (środkowy wykres) jak i poza nimi (prawy wykres).