Monitoring Produktywności Bielika (MPB) | rok 2024
Monitoring Produktywności Bielika (MPB) jest realizowany od roku 2015. Dotyczy on stanowisk lęgowych bielika Haliaeetus albicilla położonych w strefie przybrzeżnej Morza Bałtyckiego. Program monitoringu bielika w pasie nadmorskim prowadzony jest przez państwa nadbałtyckie w ramach funkcjonowania Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku (HELCOM). Parametry rozrodcze bielików gniazdujących w strefie nadmorskiej (10 km od brzegu) traktowane są jako jeden ze wskaźników jakości wód Bałtyku.
Zasadniczym celem programu jest określenie parametrów rozrodczych populacji nadmorskiej oraz ich związku ze stanem czystości wód Bałtyku.
Sukces lęgowy
W 102 rewirach stwierdzono obecność terytorialnych ptaków, a dla 94 gniazd udało się uzyskać informacje o wyniku lęgu. W 46 przypadkach lęgi zakończyły się sukcesem, który wyniósł 48,9%. roku 2024 odnotowano silne przestrzenne zróżnicowanie sukcesu lęgowego – stosunkowo wysoki poziom tego parametru stwierdzono na obrzeżach Zalewu Szczecińskiego, a niski w środkowej i wschodniej części wybrzeża.
Produktywność
Produkcję młodych na gniazdo z sukcesem lęgowym obliczono wyłącznie dla 35 gniazd skontrolowanych poprzez wspinanie się na drzewa. Wyniosła ona 1,43 młodego na gniazdo z sukcesem. Liczba młodych w przeliczeniu na parę lęgową w roku 2024 wyniosła 0,7.