Monitoring Ślepowrona (MSL) | rok 2024
Monitoring Ślepowrona (MSL) to program rozpoczęty w roku 2009 w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. Program ma charakter cenzusu, zatem w jego ramach zbierane są informacje o rozmieszczeniu i liczebności całej krajowej populacji lęgowej ślepowrona a także śledzona jest zmiana liczebności gatunku w dłuższej perspektywie czasu.
Większość stanowisk zlokalizowana jest w dolinie górnej Wisły – regularnym i wieloletnim rejonie gniazdowania tego gatunku. Poza doliną górnej Wisły monitoring prowadzony jest w miejscach, gdzie ślepowrony obserwowane są prawie corocznie, a w części tych miejsc, w niektórych latach stwierdzane są lęgi. Każde stanowisko przyporządkowane jest do powierzchni próbnej o rozmiarach 10x10 km.
W roku 2024 skontrolowano 27 stanowisk zlokalizowane na 18 powierzchniach 10x10 km.
Liczebność
W roku 2024 liczebność krajowej populacji ślepowrona wyniosła 1153 pary i była niższa w stosunku do roku poprzedniego o 8,4%. Mimo to, biorąc pod uwagę cały okres badań (2009–2024), krajowa populacja ślepowrona ma trend wzrostowy, a notowany od dwóch sezonów niewielki spadek jest zgodny z wcześniejszym wzorcem regularnych wahań liczebności gatunku.
Rozmieszcenie
Cała krajowa populacja koncentrowała się na 16 stanowiskach w obrębie 12 powierzchni 10x10 km, z których większość położona jest w dolinie górnej Wisły. Pięć stanowisk znajdowało się poza tym obszarem: trzy na Podkarpaciu oraz po jednym na Ponidziu (woj. świętokrzyskie) i Polesiu Lubelskim.