Monitoring Mewy Czarnogłowej (MMC) | rok 2023
Mewa czarnogłowa Ichthyaetus melanocephalus
W 2023 roku stwierdzono w Polsce 71 par mewy czarnogłowej. Ptaki gniazdowały w rozproszeniu w różnych częściach kraju, ale stanowiska skupiające największą liczbę par były zlokalizowane głównie w środkowej i południowej części kraju. Gatunek gniazdował na 25 powierzchniach 10x10 km (w 2022 roku na 28 kwadratach).
Największa liczba par w 2023 roku gniazdowała na Zbiorniku Mietkowskim na Dolnym Śląsku – 21 par. Kolejne pod względem wielkości kolonie liczące po 6 par znajdowały się na Zbiorniku Goczałkowickim oraz na zbiorniku Jeziorsko. Na pozostałych stanowiskach stwierdzono od 1 do 4 par mew czarnogłowych.
W trakcie przeprowadzonych prac terenowych zaobserwowano w sumie 8 par mieszanych w 6 koloniach. Spośród nich 5 par tworzyły mieszańce międzygatunkowe mewy czarnogłowej ze śmieszką z „czystymi” osobnikami śmieszki. Kolejną parę tworzył mieszaniec międzygatunkowy z „czystym” osobnikiem mewy czarnogłowej. Odnotowano także dwie pary mieszane mewy czarnogłowej i śmieszki.
W sezonie lęgowym 2023 w koloniach mew i rybitw stwierdzono wysoką zachorowalność i śmiertelność spowodowaną ptasią grypą. Najwyższa śmiertelność dotyczyła śmieszki i rybitwy rzecznej. Znaleziono też 20 martwych osobników mewy czarnogłowej, w tym 17 osobników dorosłych.