Monitoring Mewy Czarnogłowej (MMC) | rok 2022
Mewa czarnogłowa Ichthyaetus melanocephalus
W roku 2022 stwierdzono w Polsce 94 pary mewy czarnogłowej. Ptaki gniazdowały w rozproszeniu w różnych częściach kraju, ale stanowiska skupiające największą liczbę par były zlokalizowane głównie w środkowej i południowej części Polski. Gatunek gniazdował na 28 kwadratach 10 x 10 km, co jest najwyższym wynikiem od początku monitoringu (poprzednia najwyższa wartość to 23 kwadraty w 2021 r.).
W roku 2022 największa liczba par gniazdowała na Zbiorniku Goczałkowickim na Górnym Śląsku – 18 par. Kolejne pod względem wielkości kolonie znajdowały się na Jez. Ryńskim na Mazurach, w rezerwacie „Łężczok” koło Raciborza (po 10 par), na zbiorniku Jeziorsko (9 par), na polderze Buków w dolinie górnej Odry (8 par) oraz w żwirowni Skoki koło Włocławka (6 par). Na pozostałych stanowiskach stwierdzono 1-3 par mew czarnogłowych.
W trakcie przeprowadzonych prac terenowych stwierdzono obecność w pięciu koloniach łącznie 7 par mieszanych. Wszystkie pary tworzyły mieszańce międzygatunkowe mewy czarnogłowej ze śmieszką z „czystymi” osobnikami śmieszki.